مشاوره دعاوی خانواده | مشاوره حقوقی
09122806004 مشاوره حقوقی رایگان روی این شماره در تلگرام

عضویت در کانال تلگرام چتر عدالت

مشاوره دعاوی خانواده


با سلام و وقت بخیر خدمت شهروندان محترم شما می توانید با بیان سوالات مربوط به دعاوی خانواده در کادر ذیل و درج ایمیل و شماره تماس خود ظرف مهلت 24 ساعت پاسخ خود را از طرف وکلای پایه یک و متخصص موسسه در ایمیل خود دریافت نمایید. و چنانچه تقاضای مشاوره حضوری را دارید می توانید با شماره مؤسسه 88501002-021 تماس حاصل فرمایید.


نمونه هایی از پرسش و پاسخ :

سوال: معمولاَ بعد از تحقق اختلاف بین زن و شوهر ، زوجه برای مطالبه جهزیه، علیه شوهر شکایت خیانت در امانت طرح می کند آیا شوهر تحت این عنوان قابل تعقیب است؟
     ● جواب : جهزیه در ایام ازدواج معمولاَ در اختیار زوجه است و مورد استفاده زن و شوهر قرار می گیرد. بنابراین به هیچ وجه نمی توان شوهر را امانت دار جهیزیه دانست. در این مورد زن برای مطالبه جهزیه باید \"دادخواست مطالبه\" را به دادگاه حقوقی تقدیم کند تا به حق خود برسد .

 


سوال : شرط تنصیف دارایی که مندرج در شروط ضمن عقد سند ازدواج می باشد چه زمانی محقق می شود ؟
     ● جواب : شرایط انتقال نصف اموال عبارتند از : 1- وجود رابطه زوجیت دائمی 2- درخواست طلاق از سوی زوج باشد 3- طلاق ناشی از سوء رفتار و اخلاق زن نباشد 4- وجود دارایی زوج در هنگام درخواست طلاق . البته وجود چنین شرطی در سند ازدواج کاملا قانونی ومشروع است و بنابر حاکمیت ارده زوج می تواند چنین شرطی را نپذیرد.

 


سوال : اعسار چیست؟
     ● جواب : طبق ماده 1 قانون اعسار هر کسی است که به واسطه عدم کفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود قادر به تادیه مخارج محاکمه یا دیون خود نباشد. مرجع رسیدگی به دعوای اعسار نیز محکمه‌ای است که به دعوای اصلی رسیدگی کرده است. به عنوان مثال شخصی که قادر به پرداخت یکجای مهریه همسر خود نیست با دادن دادخواست اعسار در واقع تقاضای قسطی شدن کل مهریه را دارد و پس از اثبات عدم توانایی در پرداخت یکجا در دادگاه حکم اعسار از پرداخت یکجا توسط قاضی صادر می‌شود.

 


سوال : آیا زوج می تواند بعد از صدور طلاق ، تقاضای استردادطلاجات را که برای همسر خود خریداری نموده بنماید ؟
      ● پاسخ :طبق قوانین هبه زوج به زوجه جزء مستثنیات نبوده و با بقاء عین موهوبه قابل رجوع می باشد و زوج می تواند طی دادخواست حقوقی اسرداد عین موهونه طلاجات را مسترد نماید.

 


سوال : آیا اجازه پدربرای ازدواج دخترش یک حق مطلق است ؟ حال چنانچه پدر بدون هیچ دلیلی با ازدواج مخالفت نماید راه کار چیست ؟
     ● پاسخ : طبق قوانین فعلی اجازه پدر برای ازدواج دختر باکره یک حق مطلق محسوب نمی شود و مطابق ماده 1043اصلاحی قانون مدنی اگر پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه امتناع نماید اجازه او ساقط و دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج کند به دادگاه خاناده مراجعه نماید و با اخذ اجازه از این مرجع قضایی به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.

 


سوال : نفقه چیست و به عهده کیست؟
     ● پاسخ : نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض که به موجب ماده 1106 قانون مدنی نفقه عیال به عهده شوهر و به موجب ماده 1199 نفقه اولاد به عهده پدر است و به موجب ماده 1200 نفقه پدر و مادر با رعایت الاقرب فالاقرب به عهده اولاد و اولادِ اولاد است. ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه به موجب ماده 642 قانون مجازات اسلامی سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس می باشد.

 


سوال : آیا در صورت فوت زوج ، زوجه می تواند تقاضای حذف نام زوج از شناسنامه را درخواست نماید؟
     ● پاسخ : به لحاظ وقوع عقد نکاح در شناسنامه هریک از زوجین حذف آن امکانپذیر نمی باشد . در نیجه در صورت فوت زوج و یا وقوع طلاق ، مراتب در ستون ملاحظات شناسنامه درج خواهد شد.

 


سوال : در صورت فوت زوج چنانچه زوجه کماکان باکره باشد ، آیا زوجه می تواند از طریق دادگاه درخواست حذف نام زوج را بنماید؟
     ● پاسخ : با توجه به قوانین ثبت احوال این مسئله از طریق ثبت احوال امکان پذیر است.

 


سوال : ازدواج دختر ایرانی با مرد خارجی از نظر قانون چه راهی دارد؟
     ● پاسخ : اینگونه ازدواج ها مطابق ماده 1060قانون مدنی موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است و در صورت عدم رعایت تشریفات حقوقی ، مجازاتی نظیر حبس از یک سال تا سه سال را برای مرد خارجی در نظر گرفته شده است. وزارت کشور مسئول صدور یا عدم صدور چنین اجازه ای است و صدور پروانه اجازه ازدواج منوط به ارائه مدارک از سوی متقاضی است .

 


سوال : آیا زنی که پس از مرگ شوهرش، مجدداً ازدواج کرده می تواند بعد از ازدواج دوم، از ورثه شوهر اول خود تقاضای دریافت مهریه کند؟
     ● جواب : بله می تواند، چون مهریه طلب عندالمطالبه است و از ماترک متوفی می توان مطالبه نمود.

 

سوال : حدود یک ماه و نیم است که برگه طلاق خود را از دادگاه گرفته‌ام و میخواهم بروم به محضر تا صیغه طلاق جاری شود ولی شوهرم حاضر به آمدن به محضر نیست، چه اقدامی مناسب است؟
     ● پاسخ : دفتر ثبت طلاق مراتب عدم حضور زوج را به دادگاه اعلام میکند و پس از اجرای صیغه طلاق توسط دادگاه دستور ثبت و اعلام آن به دفتر ثبت طلاق صادر میشود.


سوال : آیا شوهر این حق را از نظر قانونی دارد که از منزل مسکونی همسرش استفاده کند ؟
     ● تأمین مسکن براساس ماده 1107 قانون مدنی از وظایف مرد است و زن در این خصوص هیچ گونه تکلیفی ندارد.مگر اینکه در این زمینه توافقاتی صورت گرفته باشد. حال چنانچه زوج از ادای این وظیفه شرعی امتناع نماید این حق برای زوجه وجود دارد که با مراجعه به دادگاه الزام زوج به تهیه مسکن مناسب را درخواست نماید و در صورت عدم اجرای حکم دادگاه ، اجاره مسکن را دریافت کند.

 


سوال : آیا زوج از مهریه همسر متوفی خود ارث می برد ؟
     ● پاسخ : مهریه جزء ماترک متوفی می باشد که مطابق ماده 913 قانون مدنی ، در صورت نداشتن اولاد نصف مارک و در صورت داشتن اولاد یک چهارم ماترک به زوج تعلق می گیرد.

پرونده من :
با سلام و وقت بخیر خدمت موکلان محترم / شما می توانید درخواست خود را نسبت به سیر قانونی پرونده با تکمیل کادر ذیل ارسال نمایید تا پاسخ آن را در مدت 24 ساعت در ایمیل خود دریافت نمایید
نام (الزامی) : (*)
ورودی نامعتبر
ایمیل (الزامی) : (*)
ورودی نامعتبر
تلفن :
ورودی نامعتبر
شغل :
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر